Compression Spring Music Wire, PK5, C06251200875M
  • Mfr # C06251200875M
  • Zoro # G501844629
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.625 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.625 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C06251200875M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
7/8 in
Outside Dia.
0.625 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.625 in
Compressed Length
0.72 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
285.89 lb
For Rod Size
Free Length
7/8 in
Outside Diameter
0.63 in
Inside Diameter
0.39 in
Wire Diameter
0.12 in
Compatible Rod Size
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
653.5 lb/in
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.156 in