Compression Spring Music Wire, PK5, C06251201500M
  • Mfr # C06251201500M
  • Zoro # G601844697
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.625 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.625 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C06251201500M
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.625 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.625 in
Compressed Length
1.19 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
247 lb
Outside Diameter
0.63 in
Inside Diameter
0.39 in
Free Length
1 1/2 in
Wire Diameter
0.12 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
329.3 lb/in
Finish
Oil
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
102.21 lb
End Type
Closed, Ground
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.31 in