  • Mfr # E11251256500M
  • Zoro # G501916562
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.125 in
Spring Rate (Lbs./In.)
9.9 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E11251256500M
Overall Length
6 1/2 in
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.125 in
Wire Diameter
0.125 in
Extended Length
Free Length
6 1/2 in
Outside Diameter
1.125 in
Spring Rate (Lbs./In.)
9.9 lb/in
Load (Lbs.)
61.25 lb
Meets/Exceeds
Finish
Oil
Initial Tension (Lbs.)
5.51 lb
Item
Extension Spring
End Type
Full Twist Loop
Deflection @ Load
5.65 in