Compression Spring Music Wire, PK5, C08450502000M
  • Mfr # C08450502000M
  • Zoro # G201845001
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.05 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C08450502000M
Overall Length
2 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.05 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
0.56 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
4.4 lb
Wire Diameter
0.05 in
Compatible Rod Size
3/4 in
Inside Diameter
0.75 in
Outside Diameter
0.85 in
Free Length
2 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
4.4 lb/in
Finish
Oil
Item
Compression Spring
End Type
Closed, Ground
Load (Lbs.)
6.35 lb
Deflection @ Load
1.442 in