Compression Spring Music Wire, PK5, C08450501000M
  • Mfr # C08450501000M
  • Zoro # G901845011
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.05 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C08450501000M
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.05 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
0.31 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
4.7 lb
Wire Diameter
0.05 in
Compatible Rod Size
3/4 in
Inside Diameter
0.75 in
Free Length
1 in
Outside Diameter
0.85 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
9.4 lb/in
Finish
Oil
Load @ Solid (Lbs.)
6.52 lb
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Deflection @ Load
0.694 in