Compression Spring Music Wire, PK5, C08450502500M
  • Mfr # C08450502500M
  • Zoro # G501844933
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.05 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C08450502500M
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.05 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
0.68 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
4.38 lb
Inside Diameter
0.75 in
Outside Diameter
0.85 in
Free Length
2 1/2 in
Compatible Rod Size
3/4 in
Wire Diameter
0.05 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
3.5 lb/in
Deflection @ Load
1.823 in