Compression Spring Music Wire, PK5, C08450503500M
  • Mfr # C08450503500M
  • Zoro # G901844984
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.05 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C08450503500M
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.05 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
0.91 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
4.38 lb
Free Length
3 1/2 in
Inside Diameter
0.75 in
Outside Diameter
0.85 in
Wire Diameter
0.05 in
Compatible Rod Size
3/4 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
2.5 lb/in
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
6.47 lb
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
2.586 in