Compression Spring Music Wire, PK5, C08450553000S
  • Mfr # C08450553000S
  • Zoro # G001842309
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.055 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C08450553000S
Overall Length
3 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.055 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
0.94 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
5 lb
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.06 in
Inside Diameter
0.74 in
Free Length
3 in
Outside Diameter
0.85 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
3.3 lb/in
End Type
Closed, Ground
Load (Lbs.)
6.87 lb
Finish
Plain
Deflection @ Load
2.062 in