Compression Spring Music Wire, PK5, C08450552500S
  • Mfr # C08450552500S
  • Zoro # G401842442
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.055 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C08450552500S
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.055 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
0.79 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
5.03 lb
Wire Diameter
0.06 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.74 in
Outside Diameter
0.85 in
Free Length
2 1/2 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
4 lb/in
Deflection @ Load
1.708 in