Compression Spring Music Wire, PK5, C08450672000S
  • Mfr # C08450672000S
  • Zoro # G701841787
Key Features
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.067 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C08450672000S
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
2 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.067 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
0.73 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
9.38 lb
Wire Diameter
0.07 in
Inside Diameter
0.72 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
0.85 in
Free Length
2 in
Details
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
9.4 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Finish
Plain
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
11.88 lb
Load @ Solid (Lbs.)
11.88 lb
Deflection @ Load
1.267 in