Compression Spring Music Wire, PK5, C08450672500S
  • Mfr # C08450672500S
  • Zoro # G501841741
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.067 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C08450672500S
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.067 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
0.9 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
9.26 lb
Wire Diameter
0.07 in
Inside Diameter
0.72 in
Compatible Rod Size
Free Length
2 1/2 in
Outside Diameter
0.85 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
7.4 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
11.88 lb
Wire Type
Round
Deflection @ Load
1.605 in