Compression Spring Music Wire, PK5, C08450751000M
  • Mfr # C08450751000M
  • Zoro # G501845206
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.075 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C08450751000M
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.075 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
0.45 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
17.22 lb
Free Length
1 in
Inside Diameter
0.7 in
Outside Diameter
0.85 in
Wire Diameter
0.08 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
34.4 lb/in
Load (Lbs.)
18.8 lb
Item
Compression Spring
End Type
Closed, Ground
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.546 in