Compression Spring Music Wire, PK5, C08450752250M
  • Mfr # C08450752250M
  • Zoro # G801845197
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.075 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C08450752250M
Overall Length
2 1/4 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.075 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
0.92 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
15.68 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.7 in
Wire Diameter
0.08 in
Outside Diameter
0.85 in
Free Length
2 1/4 in
Spring Rate
13.9 lb/in
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
18.53 lb
Load @ Solid (Lbs.)
Finish
Oil
Item
Compression Spring
End Type
Closed, Ground
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Deflection @ Load
1.329 in