Compression Spring Music Wire, PK5, C08750922750M
  • Mfr # C08750922750M
  • Zoro # G301845048
Outside Dia.
0.875 in
Wire Dia.
0.092 in
Large Outside Dia.
0.875 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C08750922750M
Overall Length
2 3/4 in
Outside Dia.
0.875 in
Wire Dia.
0.092 in
Large Outside Dia.
0.875 in
Compressed Length
1.3 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
31.63 lb
Outside Diameter
0.88 in
Wire Diameter
0.09 in
Free Length
2 3/4 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.7 in
Spring Rate
23 lb/in
Finish
Oil
Load (Lbs.)
33.39 lb
Item
Compression Spring
End Type
Closed, Ground
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load @ Solid (Lbs.)
Deflection @ Load
1.452 in