  • Mfr # C14001775250M
  • Zoro # G701844351
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.4 in
Wire Dia.
0.177 in
Large Outside Dia.
1.4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C14001775250M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
5 1/4 in
Outside Dia.
1.4 in
Wire Dia.
0.177 in
Large Outside Dia.
1.4 in
Compressed Length
3.04 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
170.63 lb
Wire Diameter
0.18 in
Inside Diameter
1.05 in
Free Length
5 1/4 in
Outside Diameter
1.4 in
Compatible Rod Size
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
65 lb/in
Load (Lbs.)
143.66 lb
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Wire Type
Round
Finish
Oil
End Type
Closed, Ground
Load @ Solid (Lbs.)
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
2.21 in