  • Mfr # C14001772500M
  • Zoro # G501844254
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.4 in
Wire Dia.
0.177 in
Large Outside Dia.
1.4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C14001772500M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
1.4 in
Wire Dia.
0.177 in
Large Outside Dia.
1.4 in
Compressed Length
1.54 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
186.25 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.18 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
1.05 in
Outside Diameter
1.4 in
Free Length
2 1/2 in
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
149 lb/in
Finish
Oil
Load @ Solid (Lbs.)
143.66 lb
Deflection @ Load
0.964 in