  • Mfr # C09701351000M
  • Zoro # G401843029
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.135 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09701351000M
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.135 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
0.68 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
151.5 lb
For Rod Size
7/10 in
Inside Diameter
0.7 in
Outside Diameter
0.97 in
Free Length
1 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.14 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
303 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Item
Compression Spring
Load (Lbs.)
95.64 lb
Load @ Solid (Lbs.)
Wire Type
Round
End Type
Closed, Ground
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.316 in