  • Mfr # C09701352500M
  • Zoro # G401843043
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.135 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09701352500M
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.135 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
1.55 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
124.13 lb
For Rod Size
7/10 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.7 in
Outside Diameter
0.97 in
Wire Diameter
0.14 in
Free Length
2 1/2 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
99.3 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
94.11 lb
Load (Lbs.)
Wire Type
Round
Finish
Oil
End Type
Closed, Ground
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.948 in