  • Mfr # C10950821000M
  • Zoro # G301842856
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.082 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C10950821000M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.082 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
0.4 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
18 lb
Outside Diameter
1.1 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.08 in
Inside Diameter
0.94 in
Free Length
1 in
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
36 lb/in
Deflection @ Load
0.597 in