  • Mfr # C10950821750M
  • Zoro # G501843097
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.082 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C10950821750M
Overall Length
1 3/4 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.082 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
0.63 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
16.71 lb
Free Length
1 3/4 in
Outside Diameter
1.1 in
Wire Diameter
0.08 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.94 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
19.1 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Deflection @ Load
1.125 in