  • Mfr # C10950822500M
  • Zoro # G601843041
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.082 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C10950822500M
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.082 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
0.85 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
16.25 lb
Outside Diameter
1.1 in
Inside Diameter
0.94 in
Wire Diameter
0.08 in
Free Length
2 1/2 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
13 lb/in
Finish
Oil
Item
Compression Spring
Load @ Solid (Lbs.)
21.45 lb
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
1.65 in