  • Mfr # C10950823000M
  • Zoro # G001843160
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.082 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C10950823000M
Overall Length
3 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.082 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
1 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
16.05 lb
For Rod Size
Free Length
3 in
Inside Diameter
0.94 in
Outside Diameter
1.1 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.08 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
10.7 lb/in
Load (Lbs.)
21.44 lb
Load @ Solid (Lbs.)
Finish
Oil
Deflection @ Load
2.003 in