  • Mfr # C10951124500M
  • Zoro # G301843419
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.112 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C10951124500M
Overall Length
4 1/2 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.112 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
2.09 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
47.79 lb
Compatible Rod Size
7/8 in
Wire Diameter
0.11 in
Outside Diameter
1.1 in
Free Length
4 1/2 in
Inside Diameter
0.88 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
21.2 lb/in
Load (Lbs.)
51.11 lb
Load @ Solid (Lbs.)
Finish
Oil
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
2.406 in