  • Mfr # C10951122000M
  • Zoro # G801843308
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.112 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C10951122000M
Overall Length
2 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.112 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
1 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
44.88 lb
Compatible Rod Size
7/8 in
Outside Diameter
1.1 in
Free Length
2 in
Inside Diameter
0.88 in
Wire Diameter
0.11 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
44.9 lb/in
End Type
Closed, Ground
Load @ Solid (Lbs.)
45.08 lb
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Deflection @ Load
1.004 in