  • Mfr # C01020110375M
  • Zoro # G001845416
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.102 in
Wire Dia.
0.011 in
Large Outside Dia.
0.102 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01020110375M
Overall Length
3/8 in
Outside Dia.
0.102 in
Wire Dia.
0.011 in
Large Outside Dia.
0.102 in
Compressed Length
0.18 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.73 lb
For Rod Size
2/25 in
Free Length
3/8 in
Inside Diameter
0.08 in
Wire Diameter
0.01 in
Outside Diameter
0.1 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
3.9 lb/in
Load (Lbs.)
0.74 lb
Load @ Solid (Lbs.)
0.74 lb
Item
Compression Spring
Finish
Oil
End Type
Squared and Not Ground
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.191 in