  • Mfr # C01020111000M
  • Zoro # G101845347
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.102 in
Wire Dia.
0.011 in
Large Outside Dia.
0.102 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01020111000M
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.102 in
Wire Dia.
0.011 in
Large Outside Dia.
0.102 in
Compressed Length
0.47 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.7 lb
For Rod Size
2/25 in
Outside Diameter
0.1 in
Inside Diameter
0.08 in
Free Length
1 in
Wire Diameter
0.01 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
1.4 lb/in
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load @ Solid (Lbs.)
0.74 lb
Wire Type
Round
End Type
Squared and Not Ground
Load (Lbs.)
0.74 lb
Deflection @ Load
0.532 in