  • Mfr # C01020120750M
  • Zoro # G601845472
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.102 in
Wire Dia.
0.012 in
Large Outside Dia.
0.102 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01020120750M
Overall Length
3/4 in
Outside Dia.
0.102 in
Wire Dia.
0.012 in
Large Outside Dia.
0.102 in
Compressed Length
0.37 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.94 lb
Wire Diameter
0.01 in
Outside Diameter
0.1 in
Free Length
3/4 in
Inside Diameter
0.08 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
2.5 lb/in
End Type
Squared and Not Ground
Load (Lbs.)
0.95 lb
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Item
Compression Spring
Load @ Solid (Lbs.)
0.95 lb
Deflection @ Load
0.38 in