  • Mfr # C01020120375M
  • Zoro # G001845485
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.102 in
Wire Dia.
0.012 in
Large Outside Dia.
0.102 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01020120375M
Overall Length
3/8 in
Outside Dia.
0.102 in
Wire Dia.
0.012 in
Large Outside Dia.
0.102 in
Compressed Length
0.19 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.98 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.01 in
Free Length
3/8 in
Inside Diameter
0.08 in
Outside Diameter
0.1 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
5.2 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
0.95 lb
Wire Type
Round
End Type
Squared and Not Ground
Item
Compression Spring
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.183 in