  • Mfr # C01020121000M
  • Zoro # G301845512
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.102 in
Wire Dia.
0.012 in
Large Outside Dia.
0.102 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01020121000M
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.102 in
Wire Dia.
0.012 in
Large Outside Dia.
0.102 in
Compressed Length
0.47 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.9 lb
Outside Diameter
0.1 in
Free Length
1 in
Wire Diameter
0.01 in
Inside Diameter
0.08 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
1.8 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.528 in