  • Mfr # C01250150250M
  • Zoro # G801845647
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.015 in
Large Outside Dia.
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01250150250M
Overall Length
1/4 in
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.015 in
Large Outside Dia.
0.125 in
Compressed Length
0.13 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.5 lb
Outside Diameter
0.13 in
Free Length
1/4 in
Inside Diameter
0.1 in
Wire Diameter
0.02 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
12 lb/in
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.116 in