Compression Spring Music Wire, PK5, C01250150530M
  • Mfr # C01250150530M
  • Zoro # G401845573
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.015 in
Large Outside Dia.
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01250150530M
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.015 in
Large Outside Dia.
0.125 in
Compressed Length
0.28 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.11 lb
Inside Diameter
0.1 in
Outside Diameter
0.13 in
Free Length
Wire Diameter
0.02 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
4.2 lb/in
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
End Type
Squared and Not Ground
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load @ Solid (Lbs.)
1.03 lb
Deflection @ Load
0.246 in