Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C12250964000S
  • Mfr # C12250964000S
  • Zoro # G3327453
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.096 in
Compressed Length
2.11 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C12250964000S
Overall Length
4 in
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.096 in
Compressed Length
2.11 in
Compatible Rod Size
Free Length
4 in
Inside Diameter
1.04 in
Wire Diameter
0.1 in
Outside Diameter
1.23 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
8.9 lb/in
Deflection @ Load
1.89 in