  • Mfr # B0562028
  • Zoro # G5242894
Key Features
System of Measurement
Inch
Thickness
0.028 in
Overall Height
0.04 in
Finish
Oil
Type
Belleville Spring Washer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
B0562028
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.028 in
Overall Height
0.04 in
Max. Outside Dia.
0.562 in
Min. Inside Dia.
0.19 in
For Rod Size
0.188
For Hole Size
0.563
Inside Diameter - Minimum
0.19 in
Compatible Hole Diameter
9/16 in
Compatible Rod Size
3/16 in
Outside Diameter - Maximum
0.56 in
Details
Item
Belleville Spring
System of Measurement
Inch
Material
Carbon Steel
Finish
Oil
Type
Belleville Spring Washer
Deflection @ Load
0.007 in