  • Mfr # BM288275
  • Zoro # G3335731
Thickness
2.75 mm
Overall Height
5.7 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BM288275
Thickness
2.75 mm
Overall Height
5.7 mm
Max. Outside Dia.
288 mm
Min. Inside Dia.
191 mm
Compatible Rod Size
191 mm
Outside Diameter - Maximum
288 mm
Inside Diameter - Minimum
191 mm
Deflection @ Load
2.25 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
1150N
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,High Carbon Steel,Finish Plain,Min. Inside Dia. 191mm,Max. Outside Dia. 288.0mm,Thickness 2.70mm,Overall Height 5.7mm,Load @ Deflection (Lbs.) 1150N,Deflection @ Load 2.25mm,Meets/Exceeds GB/T 1222-2007,Package Quantity 10