  • Mfr # B1240072
  • Zoro # G8451055
Key Features
System of Measurement
Inch
Thickness
0.072 in
Overall Height
0.1 in
Finish
Oil
Type
Belleville Spring Washer
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
B1240072
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.072 in
Overall Height
0.1 in
Max. Outside Dia.
1.24 in
Min. Inside Dia.
0.407 in
For Rod Size
For Hole Size
1.234
Outside Diameter - Maximum
1.24 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter - Minimum
0.41 in
Compatible Hole Diameter
Details
Item
Belleville Spring
System of Measurement
Inch
Material
Carbon Steel
Finish
Oil
Type
Belleville Spring Washer
Deflection @ Load
0.019 in