  • Mfr # B1375067S1
  • Zoro # G8230327
Thickness
0.067 in
Overall Height
0.1 in
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
B1375067S1
Thickness
0.067 in
Overall Height
0.1 in
Max. Outside Dia.
1.375 in
Min. Inside Dia.
0.692 in
For Rod Size
0.6875
For Hole Size
1.375
Compatible Rod Size
Compatible Hole Diameter
1 3/8 in
Inside Diameter - Minimum
0.69 in
Outside Diameter - Maximum
1.38 in
Material
302 Stainless Steel
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.027 in