  • Mfr # B27500870
  • Zoro # G8232201
Key Features
System of Measurement
Inch
Material
Carbon Steel
Thickness
0.087 in
Overall Height
0.17 in
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
B27500870
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.087 in
Overall Height
0.17 in
Max. Outside Dia.
2.75 in
Min. Inside Dia.
1.407 in
For Hole Size
2.75
For Rod Size
Compatible Hole Diameter
2 3/4 in
Outside Diameter - Maximum
2.75 in
Inside Diameter - Minimum
1.41 in
Compatible Rod Size
Details
Item
Belleville Spring
System of Measurement
Inch
Material
Carbon Steel
Finish
Plain
Type
Belleville Spring Washer
Deflection @ Load
0.069 in