  • Mfr # BD032175
  • Zoro # G8073965
Thickness
1.75 mm
Overall Height
2.4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BD032175
Thickness
1.75 mm
Overall Height
2.4 mm
Max. Outside Dia.
1.24 in
Min. Inside Dia.
0.642 in
Compatible Rod Size
16 19/64 mm
Outside Diameter - Maximum
31.5 mm
Inside Diameter - Minimum
16.3 mm
Deflection @ Load
0.53 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
4183N
Calculated Load @ Flat (Lbs.)
7033N
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,Chrome,Finish Oil,Min. Inside Dia. 0.642 In.,Max. Outside Dia. 1.240 In.,Thickness 1.75mm,Overall Height 2.45mm,Load @ Deflection (Lbs.) 4183N,Deflection @ Load 0.53mm,Calculated Load @ Flat (Lbs.) 7033N,Meets/Exceeds DIN 2093,Package Quantity 10