  • Mfr # BD0501500183
  • Zoro # G8120131
Thickness
1.5 mm
Overall Height
3.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BD0501500183
Thickness
1.5 mm
Overall Height
3.3 mm
Max. Outside Dia.
1.969 in
Min. Inside Dia.
0.72 in
Outside Diameter - Maximum
50 mm
Compatible Rod Size
18 19/64 mm
Inside Diameter - Minimum
18.3 mm
Deflection @ Load
1.35 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
2790N
Calculated Load @ Flat (Lbs.)
4693N
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,Chrome,Finish Oil,Min. Inside Dia. 0.72 In.,Max. Outside Dia. 1.969 In.,Thickness 1.5mm,Overall Height 3.3mm,Load @ Deflection (Lbs.) 2790N,Deflection @ Load 1.35mm,Calculated Load @ Flat (Lbs.) 4693N,Meets/Exceeds DIN 2093,Package Quantity 10