  • Mfr # BD0702500305
  • Zoro # G7982992
Thickness
2.5 mm
Overall Height
4.9 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BD0702500305
Thickness
2.5 mm
Overall Height
4.9 mm
Max. Outside Dia.
2.756 in
Min. Inside Dia.
1.201 in
Compatible Rod Size
30 1/2 mm
Outside Diameter - Maximum
70 mm
Inside Diameter - Minimum
30.5 mm
Deflection @ Load
1.8 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
8606N
Calculated Load @ Flat (Lbs.)
14473N
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,Chrome,Finish Oil,Min. Inside Dia. 1.201 In.,Max. Outside Dia. 2.756 In.,Thickness 2.5mm,Overall Height 4.9mm,Load @ Deflection (Lbs.) 8606N,Deflection @ Load 1.8mm,Calculated Load @ Flat (Lbs.) 14473N,Meets/Exceeds DIN 2093,Package Quantity 10