  • Mfr # BD100350
  • Zoro # G8389001
Free Shipping & Returns
Key Features
System of Measurement
Metric
Material
Carbon Steel
Thickness
3.5 mm
Overall Height
6.3 mm
Finish
Oil
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BD100350
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
3.5 mm
Overall Height
6.3 mm
Max. Outside Dia.
3.937 in
Min. Inside Dia.
2.008 in
Inside Diameter - Minimum
51 mm
Compatible Rod Size
51 mm
Outside Diameter - Maximum
100 mm
Details
Item
Disc Spring
System of Measurement
Metric
Material
Carbon Steel
Finish
Oil
Type
Metric Disc Spring
Deflection @ Load
2.1 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
13776N
Calculated Load @ Flat (Lbs.)
21882N
Meets/Exceeds
DIN 2093
Disc Type
Disc Spring
Calculated Load @ Flat
Standards
DIN 2093
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,Chrome,Finish Oil,Min. Inside Dia. 2.008 In.,Max. Outside Dia. 3.937 In.,Thickness 3.5mm,Overall Height 6.3mm,Load @ Deflection (Lbs.) 13776N,Deflection @ Load 2.1mm,Calculated Load @ Flat (Lbs.) 21882N,Meets/Exceeds DIN 2093,Package Quantity 10