  • Mfr # BD1256000061
  • Zoro # G8364921
Thickness
6 mm
Overall Height
9.6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BD1256000061
Thickness
6 mm
Overall Height
9.6 mm
Max. Outside Dia.
4.921 in
Min. Inside Dia.
2.402 in
Inside Diameter - Minimum
61 mm
Outside Diameter - Maximum
125 mm
Compatible Rod Size
61 mm
Deflection @ Load
2.7 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
53309N
Calculated Load @ Flat (Lbs.)
84676N
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,Chrome,Finish Oil,Min. Inside Dia. 2.402 In.,Max. Outside Dia. 4.921 In.,Thickness 6mm,Overall Height 9.6mm,Load @ Deflection (Lbs.) 53309N,Deflection @ Load 2.7mm,Calculated Load @ Flat (Lbs.) 84676N,Meets/Exceeds DIN 2093,Package Quantity 10