  • Mfr # BM109127
  • Zoro # G3335040
Thickness
1.25 mm
Overall Height
2.7 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BM109127
Thickness
1.25 mm
Overall Height
2.7 mm
Max. Outside Dia.
109 mm
Min. Inside Dia.
75.5 mm
Outside Diameter - Maximum
109 mm
Compatible Rod Size
75 1/2 mm
Inside Diameter - Minimum
75.5 mm
Deflection @ Load
1.09 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
394N
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,High Carbon Steel,Finish Plain,Min. Inside Dia. 75.5mm,Max. Outside Dia. 109.0mm,Thickness 1.25mm,Overall Height 2.7mm,Load @ Deflection (Lbs.) 394N,Deflection @ Load 1.09mm,Meets/Exceeds GB/T 1222-2007,Package Quantity 10