  • Mfr # BM268250
  • Zoro # G3335628
Thickness
2.5 mm
Overall Height
5.7 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BM268250
Thickness
2.5 mm
Overall Height
5.7 mm
Max. Outside Dia.
268 mm
Min. Inside Dia.
181 mm
Compatible Rod Size
181 mm
Outside Diameter - Maximum
268 mm
Inside Diameter - Minimum
181 mm
Deflection @ Load
2.4 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
1160N
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,High Carbon Steel,Finish Plain,Min. Inside Dia. 181.0mm,Max. Outside Dia. 268.0mm,Thickness 2.50mm,Overall Height 5.7mm,Load @ Deflection (Lbs.) 1160N,Deflection @ Load 2.40mm,Meets/Exceeds GB/T 1222-2007,Package Quantity 10