  • Mfr # WWMG10414539
  • Zoro # G3333729
Free Shipping & Returns
Key Features
System of Measurement
Metric
Thickness
0.8 mm
Overall Height
10.4 mm
Finish
Plain
Type
Split Wave Springs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
WWMG10414539
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.8 mm
Overall Height
10.4 mm
Max. Outside Dia.
165 mm
Inside Diameter - Minimum
151.4 mm
Outside Diameter - Maximum
165 mm
Details
Item
Split-Wave Disc Spring
System of Measurement
Metric
Material
High Carbon Steel
Finish
Plain
Type
Split Wave Springs
Deflection @ Load
10.41 mm