Spec Disc Spring, SS, I.D. 0.719 In, PK10 W0925010S
Disc Spring, SS, I.D. 0.719 In, PK10 (Discontinued)
  • Mfr # W0925010S
  • Zoro # G5240042
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
W0925010S
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.01"
Overall Height
0.066"
Min. Inside Dia.
0.719"
Max. Outside Dia.
0.925"
Details
Type
Wave Spring
Material
Stainless Steel
Load @ Deflection (Lbs.)
7.5
Deflection @ Load
0.033"