  • Mfr # BD0362000183S
  • Zoro # G7825221
Thickness
2 mm
Overall Height
2.8 mm
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BD0362000183S
Thickness
2 mm
Overall Height
2.8 mm
Max. Outside Dia.
1.398 in
Min. Inside Dia.
0.72 in
Inside Diameter - Minimum
18.3 mm
Outside Diameter - Maximum
35.5 mm
Compatible Rod Size
18 19/64 mm
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.57 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
5648N
Calculated Load @ Flat (Lbs.)
9498N
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,Stainless Steel,Finish Plain,Min. Inside Dia. 0.72 In.,Max. Outside Dia. 1.398 In.,Thickness 2mm,Overall Height 2.8mm,Load @ Deflection (Lbs.) 5648N,Deflection @ Load 0.57mm,Calculated Load @ Flat (Lbs.) 9498N,Meets/Exceeds DIN 2093,Package Quantity 10