  • Mfr # EM1402000240S
  • Zoro # G901797525
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
14 mm
Wire Dia.
2 mm
Spring Rate (Lbs./In.)
0.73 N/mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
EM1402000240S
Overall Length
240 mm
Outside Dia.
14 mm
Wire Dia.
2 mm
Free Length
240 mm
Wire Diameter
2 mm
Outside Diameter
14 mm
Extended Length
383.12 mm