  • Mfr # E17501488000M
  • Zoro # G001916833
/ea
Outside Dia.
1.75 in
Wire Dia.
0.148 in
Spring Rate (Lbs./In.)
5.3 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E17501488000M
Overall Length
8 in
Outside Dia.
1.75 in
Wire Dia.
0.148 in
Extended Length
Free Length
8 in
Wire Diameter
0.148 in
Outside Diameter
1.75 in
Spring Rate (Lbs./In.)
5.3 lb/in
Finish
Oil
Meets/Exceeds
Load (Lbs.)
64.33 lb
End Type
Full Twist Loop
Deflection @ Load
10.97 in