  • Mfr # E17502076000M
  • Zoro # G501916838
/ea
Outside Dia.
1.75 in
Wire Dia.
0.207 in
Spring Rate (Lbs./In.)
52.1 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E17502076000M
Overall Length
6 in
Outside Dia.
1.75 in
Wire Dia.
0.207 in
Outside Diameter
1.75 in
Free Length
6 in
Wire Diameter
0.207 in
Spring Rate (Lbs./In.)
52.1 lb/in
Meets/Exceeds
Deflection @ Load
2.83 in